Kabe on üks iidsemaid mänge inimkonna ajaloos, mis sai alguse vanast Egiptusest ning sealt läbi Kreeka ja Rooma levinud üle terve Euroopa.
Mängu eesmärk on lüüa ära kõik vastase kabenupud (meie mängus nööbid) või muuta nad liikumisvõimetuks. Kabenuppe nimetatakse ka kivideks, kaht üksteise peale asetatud kabendit nimetatakse kabeks (rahvapäraselt tamm).
Kabet mängitakse ruudulisel mängulaual, käike teevad osapooled vaheldumisi. Kabendid paiknevad mustadel ruutudel ning liiguvad mööda neid diagonaalis. Tavalised kabendid käivad kas ühe ruudu diagonaalis edasi või, kui käigul olija kabendi ees on vastase nupp, mille taga on tühi väli, lüüakse vastase nupp, astudes sellest üle ja eemaldades vastase nupu laualt. Erinevalt tavalisest liikumisest võib kabend löömise käigus liikuda ka tagasi. Enamikus kabemängu variantides võib sama nupuga lüüa järjest mitu vastase nuppu ning kui löömiseks avaneb võimalus, on löömine kohustuslik. Mängija poolt vaadates viimasele reale jõudnud kabendist saab kabe, mis võib liikuda diagonaalis suvalises suunas suvalise arvu ruute (arvestades endiselt löömiskohustusega). Selle eristamiseks tavalistest kabenuppudest kasutatakse kaht teineteise peale tõstetud nuppu.
Komplektis on 24 heledat ja tumedat taaskasutusnööpi (kabenuppu) ja 1 puuvilla/linasegusest materjalist telgedel kootud mänguplats.
Hooldus: Mänguplatsi võid pesta 40 kraadises vees. Soovitav mitte tsentrifuugida.
MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü 2023 aasta tootekonkursil „Latsõlik ja lustilinõ“ eripreemiaga tunnustatud töö.
Hoiatus! Toode ei ole sobiv alla 3 aasta vanustele lastele.
Valmistaja Heli Viks
Tamka (kabe) on algusõ saanu vanast Egiptusõst ja säält läbi Kreeka ni Rooma üle terve Euroopa ilma piten lakja lännü. Mängo riigli omma kirjän vint.ee vai kae Wikipedia lehe päält. Linikut mõsõ 40 kraadi man.